VCenter

آشنایی با vCenter

VMware Vsphere Vcenter Server یا همان سرور vCenter نرم‌افزاری می‌باشد که باید برروی ویندوز سرور یا سرور لینوکس، پیاده‌سازی و نصب ‌گردد. درواقع سرور vCenter ، یک برنامه مدیریتی متمرکز است که امکان مدیریت سرورهایESXi و ماشین‌های مجازی فعال بر روی آن را به شما می‌دهد. درحقیقت، این برنامه به شما امکان مدیریت چندین سرور ESXi را از طریق یک کنسول واحد ارائه می‌دهد. همچنین بسیاری از قابلیت‌های شناخته‌شده مجموعه vSphere ازجمله vMotion ،SvMotion ،DRS ،VMware HA و Fault Tolerance جهت اجرا و کار کردن، نیازمند سرور vCenter می‌باشند.

کارکرد سرور vCenter

سرور vCenter ، به‌عنوان یک ماشین‌ مجازی  برروی یکی از سرورهای فیزیکی (Host) نصب می‌شود و پس از انجام تنظیمات لازم به ‌عنوان یک پایگاه مرکزی جهت مدیریت، به تمامی سرورهای فیزیکی و ماشین‌های مجازی برروی آن‌ها معرفی می‌گردد.

اجباری در نصب vCenter برروی سرور فیزیکی نمی‌باشد.

VMware vCenter Server در سه نسخه Standard ، Essentials و Foundation ارائه می‌شود.

نسخه Foundation این نرم‌افزار جهت شبکه‌ها و ادارات کوچکی طراحی شده است که حداکثر دارای ۳ عدد سرور ESXi می‌باشند.

نسخه‌های Standard و Essentials سرور vCenter برای مراکزی با مقیاس بزرگ‌تر درنظر گرفته ‌شده است.

اکثر نرم‌افزارهای مجموعه مجازی‌ساز vSphere، نیاز اساسی به سرور vCenter دارند و ارتباط این برنامه ها، مدیریت و زیر ساخت آن‌ها وابستگی شدیدی به این سرور دارند.

سرور vCenter در دو نسخه لینوکس و ویندوز، قابل نصب می‌باشد.

نسخه لینوکس vCenter: به نسخه لینوکس، VMWre vCeneter Virtual Appliance یا VCSA گفته می‌شود که از لحاظ کارایی به مراتب بسیار بهتر از نسخه ویندوزی عمل می‌کند.

نسخه ویندوزی vCenter : به نسخه ویندوز، VMWare vCenter Server گفته می‌شود که برروی ویندوز سرور ۲۰۱۶،۲۰۱۲ و… نصب می‌گردد.

عضویت سرور vCenter در دامین کننترلر(DC)، اجباری نمی‌باشد اما هنگام نصب سرور vCeneter به شما یادآوری می‌کند که بهتر است آن را عضو دامین کنترلری که وجود دارد، کنید تا از امکانات آن استفاد نمایید.

در نظر داشته باشید که منظور از اصطلاح Host، همان سرور فیزیکی می‌باشد.

 

طراحی شده توسط 3DQuest.ir