Storage VMotion و VMotion

VMotion

VMotion  این قایلیت را می دهد که بتوانید به صورت Live Migration  یا انتقال بدون خاموشی سرور، ماشین های مجازی خود را از یک سرور فیزیکی به سرور دیگری بدون اینکه کوچکترین Downtime ای داشته باشید انتقال دهید و در همین حین سرور شما نیز در حال سرویس دهی به کلاینت ها باشد و دسترسی پذیری آن به هیچ عنوان پایین نیاید.

امروزه با توجه به گسترش استفاده از تکنولوژی های مجازی سازی استفاده از VMotion یک نیاز است.

در مراکز داده امروزی VMotion می تواند باعث بالا رفتن کارایی سرویس ها ، بالا رفتن دسترسی پذیری سرویس ها ، استفاده بهینه از منابع سخت افزاری در سریعترین زمان ممکن و اختصاص منابع به سرویس های دارای اولویت بالاتر، انجام تعمیرات و تغییرات سخت افزاری بدون از دست دادن داده ها و خاموش کردن سرویس ها و بسیاری دیگراز امکاناتی شود که شما بعدها در محیط کاربه آنها نیازخواهید داشت. 

اگر درمحیط های Enterprise در شبکه کارکرده باشید حتما به این موضوع برخورد کرده اید  که نیازدارید یک سرور را از سخت افزاری به سخت افزار دیگر منتقل کنید که این موضوع می تواند به دلایل و موارد مختلفی انجام شود ، مثلا درساده ترین حالت ممکن شما نیازدارید که یک سرور را از Site اصلی سازمان به Site پشتیبان منتقل کنید ، یا نیاز به ارتقاء سخت افزاری دارید. به هرحال معمولا برای انجام چنین کارهایی حاضریم کمی Downtime  داشته باشیم اما برخی اوقات اینقدر سرویس های ما حساس هستند که شما حتی نمی توانید لحظه ای آنها را خاموش کنید ، با VMotion شما می توانید بدون خاموش کردن سرورهای مجازی خود و بدون به وجود آمدن کوچکترین خللی در روند سرویس دهی دستگاه ها آنها را از محلی به محل دیگر منتقل کنید.

 

ویژگی های مهم VMware VMotion

1- قابلیت اطمینان  (Reliability)

تکنولوژی vMotion ، از سال ۲۰۰۴ به اعتبار هزاران کاربری که از آن بهره می بردند به عنوان یک استاندارد جهت صحت عملیات  Live Migration  با قابلیت اطمینان بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2- عملکرد (Performance)  

بدون اینکه کاربران نهایی متوجه هرگونه انتقالی بشوند و با حداقل Downtime عملیات Live Migration انجام می‌پذیرد. استفاده‌ی بهینه از منابع CPU و شبکه، انجام سریع و کارآمد Live Migration را تضمین می‌نماید.

3-تعامل متقابل (Interoperability)

با استفاده از تکنولوژی vMotion  می‌توان ماشین‌های مجازی در حال اجرا با هر نوع سیستم عاملی را روی هر نوع تجهیزات سخت ‌افزاری و ذخیره‌ سازی که در VMware ESX پشتیبانی می‌شود، انتقال داد. که در زیر به چند مورد از آن اشاره شده است.

  • پشتیبانی از کانال فیبری SAN

اجرای Live Migration ماشین‌های مجازی، با به کار گیری یک طیف وسیع تا ۴ GB کانال فیبری SAN storage

  • پشتیبانی از NAS و iSCSI SAN

پیاده‌سازی Live Migration ماشین‌های مجازی با Shared Storage کم‌ هزینه‌ و با مدیریت‌ آسان.

  • تنظیمات سازگاری CPU با قابلیت سفارشی‌سازی

تضمین اینکه ماشین‌های مجازی را می‌توان بین نسخه‌های مختلف سخت‌افزاری انتقال داد. فعالسازی ماشین‌های مجازی جهت بهره‌ مندی از آخرین نوآوری‌ها در CPU

  • سازگاری جدید و ارتقایافته‌ی VMotion

 Live Migration ماشین‌های مجازی در نسل‌های مختلف سخت‌افزار. انتقال ماشین‌های مجازی از سرورهای قدیمی به سرورهای جدید بدون وقفه یا Downtime

4 - قابلیت مدیریت‌پذیری (Manageability)

  • Migration wizard

تشخیص سریع بهترین مقصد یک ماشین مجازی با استفاده از اطلاعات Real-Time ارائه‌شده توسط   Migration Wizard  

  • چند انتقال همزمان

اجرای چند انتقال همزمان جهت بهینه ‌سازی مداوم مکان‌یابی ماشین مجازی در کل محیط IT

  • سطوح اولویت

تعیین اولویت عملیات  Live Migration، جهت تضمین اینکه مهم‌ترین ماشین‌های مجازی همیشه به منابعی مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

  • برنامه‌ریزی کار انتقال

امکان خودکارسازی انتقال‌ها با زمان‌های ازپیش تعیین‌شده و بدون حضور مدیران شبکه.

  • ممیزی انتقال بصورت پیوسته

 

 

VMware Storage VMotion چیست ؟

 

قابلیت Storage VMotion تقریبا از نظر مفهوم کاری شبیه به VMotion عمل می کند و برای منتقل کردن ماشین های مجازی بین سرورهای فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرد اما نکته مهم در این است که در Storage VMotion این فایل سیستم و هارد دیسک های مجازی هستند که به همراه تمامی مخلفات یک ماشین مجازی به سرور دیگر منتقل می شوند. در پیاده سازی VMotion تنها وجود یک SAN Storage کفایت می کرد اما برای راه اندازی Storage VMotion معمولا به دو یا بیشتر از دو عدد SAN Storage نیاز است و فایل های ماشین های مجازی از یک Storage به Storage دیگر توسط فرآیند Storage VMotion منتقل می شوند. انجام این فرآیند نیز مانند فرآیند VMotion هیچگونه تاثیری در سرویس دهی به کاربران نخواهد داشت و آنها این تغییر را احساس نمی کنند.

مکانیزم کاری Storage VMotion با استفاده از کپی کردن اطلاعات Metadata مربوط به   VM به Storage دیگر شروع می شود که این اطلاعات در Home Directory قرار دارند. سپس نرم افزار با استفاده از قابلیتی به نام Changed Block Tracking یا CBT فایل های دیسک مجازی را به محل جدید منتقل می کند ، CBT برای مطمئن شدن از صحت و کامل بودن انتقال هارد دیسک های مجازی استفاده می شود و همزمان عملیات Replication نیز برای اطمینان از تمام و کمال بودن داده ها انجام می شود. زمانیکه فرآیند انتقال هارد دیسک مجازی با موفقیت انجام شد ماژول CBT مجددا برای یک کپی دیگر از اطلاعات هارد دیسک قبلی از سرور قبلی می گیرد تا در صورت به وجود آمدن تغییرات جدید بلوک های داده تغییرات جدید به    Storage  جدید منتقل شوند.بعد از اینکه کپی از اطلاعات هارد دیسک بصورت تمام و کمال انجام شد و فرآیند Sync نیز تمام شد. ماشین مجازی قبلی در حالت Suspend قرار می گیرد و محل جدید هارد دیسک به آن معرفی می شود.

 

قبل از اینکه ESXi ماشین مجازی را از حالت Suspend به حالت Resume در بیاورد برای آخرین بار یکبار دیگر فرآیند Replication نیز انجام می شود و در نهایت فایل های Home  Directory  و دیسک قبلی از محل قبلی حذف شده و در محل جدید اجرا می شوند. کل این فرایند برای کاربران و حتی خود VM نا محسوس است و کسی از این انتقال مطلع نخواهد شد. قابلیت Storage VMotion استفاده های متعددی دارد که شامل منتقل کردن دیسک های مجازی از SAN Storage قدیمی به دستگاه SAN Storage جدید ، استفاده شدن به عنوان یک Load Balancer و حتی منتقل کردن دیسک های مجازی از Local Hard Disk های سرورها به SAN Storage ها را نیز می تواند انجام دهد ، برای مثال زمانیکه شما می خواهید SAN Storage خود را تعمیر کنید و نمی خواهید سرویس دهی شما قطع شود از این روش می توانید استفاده کنید.

 

طراحی شده توسط 3DQuest.ir