شبکه های وایرلس

شبکه های بی سیم

تکنولوژی شبکه‌های بی‌سیم، با استفاده از انتقال داده‌ها توسط اموج رادیویی، در ساده‌ترین صورت، به تجهیزات سخت‌افزاری امکان می‌دهد تا بدون‌استفاده از بسترهای فیزیکی همچون سیم و کابل، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. شبکه‌های بی‌سیم بازهٔ وسیعی از کاربردها، از ساختارهای پیچیده‌ای چون شبکه‌های بی‌سیم سلولی -که اغلب برای تلفن‌های همراه استفاده می‌شود- و شبکه‌های محلی بی‌سیم (WLAN – Wireless LAN) گرفته تا انوع ساده‌ای چون هدفون‌های بی‌سیم، را شامل می‌شوند. از سوی دیگر با احتساب امواجی همچون مادون قرمز، تمامی تجهیزاتی که از امواج مادون قرمز نیز استفاده می‌کنند، مانند صفحه کلیدها، ماوس‌ها و برخی از گوشی‌های همراه، در این دسته‌بندی جای می‌گیرند. طبیعی‌ترین مزیت استفاده از این شبکه‌ها عدم نیاز به ساختار فیزیکی و امکان نقل و انتقال تجهیزات متصل به این‌گونه شبکه‌ها و هم‌چنین امکان ایجاد تغییر در ساختار مجازی آن‌هاست.

شرکت سیاره فناوری اطلاعات برتر قشم می تواند با توجه به در اختیار داشتن دانش فنی لازم، نیازهای مشتریان را در زمینه به کارگیری تکنولوژی های بی سیم سنجیده و در انتخاب مناسب بهترین راهکار مشاوره و خدمات ارائه نماید.

انواع شبکه های wireless

 •  WLANS: Wireless Local Area Networks  شبکه های فوق ، امکان دستيابی کاربران ساکن در يک منطقه محدود نظير محوطه يک دانشگاه و يا کتابخانه را به شبکه و يا اينترنت ، فراهم می نمايد .
 • WPANS: Wireless Personal Area Networks . در شبکه های فوق ، امکان ارتباط بين دستگاههای شخصی ( نظير laptop )  در يک ناحيه محدود ( حدود 914 سانتی متر ) فراهم می گردد . در اين نوع شبکه ها از دو تکنولوژی متداول Infra Red ) IR) و  ( Bluetooth ( IEEE 802.15 ، استفاده می گردد .
 • WMANS: Wireless Metropolitan Area Networks . در شبکه های فوق ، امکان ارتباط بين چندين شبکه موجود در يک شهر بزرگ فراهم می گردد . از شبکه های فوق، اغلب به عنوان شبکه های backup کابلی ( مسی ،فيبر نوری ) استفاده می گردد .
 • WWANS: Wireless Wide Area Networks . در شبکه های فوق ، امکان ارتباط بين شهرها و يا حتی کشورها و از طريق سيستم های ماهواره ای متفاوت فراهم می گردد . شبکه های فوق به سيستم های 2G ( نسل دوم ) معروف شده اند .

امنيت در شبکه های وایرلس
برای پياده سازی امنيـت در شبکه های بدون کابل از سه روش متفاوت استفاده می شود :

 •  WEP : Wired Equivalent Privacy . در روش فوق ، هدف توقف ره گيری سيگنال های فرکانس راديوئی توسط کاربران غير مجاز بوده و برای شبکه های کوچک مناسب است . علت اين امر به عدم وجود پروتکل خاصی به منظور مديريت "کليد " بر می گردد. هر "کليد " می بايست به صورت دستی برای سرويس گيرندگان تعريف گردد. بديهی است در صورت بزرگ بودن شبکه ، فرآيند فوق از جمله عمليات وقت گير برای هر مدير شبکه خواهد بود .  WEP ، مبتنی بر الگوريتم رمزنگاری RC4 است که توسط RSA Data System ارائه شده است . در اين رابطه تمامی سرويس گيرندگان و Aceess Point ها  بگونه ای پيکربندی می گردند که از يک کليد مشابه برای رمزنگاری و رمزگشائی استفاده نمايند .
 •  SSID: Service Set Identifier. روش فوق به منزله يک "رمزعبور" بوده که امکان تقسيم يک شبکه WLAN به چندين شبکه متفاوت ديگر که هر يک دارای يک شناسه منحصر بفرد می باشند را فراهم می نمايد . شناسه های فوق، می بايست برای هر  access point  تعريف گردند. يک کامپيوتر سرويس گيرنده به منظور دستيابی به هر شبکه ، می بايست بگونه ای پکربندی گردد که دارای شناسه  SSID مربوط به شبکه مورد نظر باشد . در صورتی که شناسه کامپيوتر سرويس گيرنده با شناسه شبکه مورد نظر مطابقت نمايد ، امکان دستيابی به شبکه برای سرويس گيرنده فراهم می گردد .
 • فيلترينگ آدرس های (  MAC  ( Media Access Control  : در روش فوق ، ليستی از آدرس های MAC مربوط به کامپيوترهای سرويس گيرنده،  برای يک Access Point تعريف می گردد . بدين ترتيب ، صرفا" به کامپيوترهای فوق امکان دستيابی داده می شود . زمانی که يک کامپيوتر درخواستی را ايجاد می نمايد ، آدرس MAC آن با آدرس MACموجود در Access Point مقايسه شده و  در صورت مطابقت آنان با يکديگر ، امکان دستيابی  فراهم می گردد . اين روش از لحاظ امنيتی شرايط مناسبی را ارائه می نمايد ، ولی با توجه به اين که می بايست هر يک از آدرس های MACرا برای هر Access point تعريف نمود ، زمان زيادی صرف خواهد شد . استفاده از روش فوق،  صرفا" در شبکه های کوچک بدون کابل پيشنهاد می گردد . 

وایرلس در مکان های عمومی 
این شبکه های عمومی راه مناسبی برای دسترسی به اینترنت در فضای خارج از خانه است. اما بیاد داشته باشید این شبکه ها امن نیستند بخاطر اینکه هرکسی مثلا شما و یک هکر میتوانند همزمان به چنین شبکه هایی یا هات‌ اسپات ها وصل شوند. 
 

 • نکته: یک هات اسپات مکانی فیزیکی است که دسترسی اینترنت تحت یک شبکه محلی وایرلس (WLAN) و با استفاده از روتری که به لینک ISP وصل است، را مقدور ساخته است. هات اسپات ها معمولا از تکنولوژی وای-فای استفاده میکنند.وقتی که شما از یک شبکه عمومی وایرلس استفاده میکنید، بهتر است اطلاعاتتان را به سایت های رمز شده (HTTPS) ارسال کنید. شما با مشاهده URL، بسادگی میتوانید تشخیص دهید که وب سایت مورد نظر شما رمز شده است یا خیر. اگر ابتدای URL با HTTPS آغاز شده بود، وب سایت رمز شده است.

مزیت شبکه های وایرلس (Wi-Fi)

 • تسهیلات: خصلت بی سیم بودن شبکه های وایرلس به کاربرها اجازه می دهد که در هر محلی (خانه، محل کار، مکانهای تفریحی، آموزشی و …) امکان اتصال به اینترنت را داشته باشند. با رواج کامپیوترهای با سبک لپ تاپ این قابلیت بسیار مناسبتر از شبکه های کابلی است.
 • استقرار: بر پا کردن یک زیربنا برای شبکه های بی سیم، با استفاده از اکسس پوینت امکان پذیر می شود و هزینه بسیارکمتری نسبت به شبکه های سیمی که با استفاده از کابل کشی انجام می شود داراست. علاوه بر این، مزیت دیگر شبکه های وایرلس این است که بدون نیاز به کابل کشی در محل های غیر قابل دسترس هم قابل اجرا می باشد.
 • بسط پذیری: در شبکه های بی سیم اگر تعداد کاربرها به صورت ناگهانی افزایش پیدا کند با همان تجهیزات شبکه موجود می توان به آنها خدمات داد، در صورتی که در شبکه های سیمی افزایش کاربرها نیاز به افزایش کابل کشی دارد.
 • هزینه: هزینه سخت افزار شبکه های بی سیم در پیشرفته ترین حالت مقدار بسیار کمی از شبکه های سیمی تجاوز می کند. کاهش هزینه ها در شبکه های وایرلس به دلیل نیاز بسیار کمتر به کابل کشی و نیروی انسانی نسبت به شبکه های سیمی بیشتر است.
 • بهره وری: از آنجا که افراد روزانه به طور مداوم در حال نقل مکان از جایی به جای دیگر هستند امکان اتصال دائم کاربرها به شبکه های بی سیم می تواند یک پیوستگی مداوم بین آنها و شبکه ای که موردنیازشان است برقرار کند. برای داشتن یک تجارت موفق، وایرلس این امکان را ایجاد می کند که یک کارمند بتواند به صورت بالقوه بهره وری بیشتری داشته باشد زیرا قادر خواهد بود که فعالیت خود را در هر محلی به انجام برساند.
 • قابلیت جابجایی: با ظهور شبکه های وایرلس عمومی،کاربر ها می توانند حتی خارج از محیط کار خود به اینترنت دسترسی داشته باشند. بعنوان مثال مراکز تفریحی، هتل ها، مراکز آموزشی و…. به مشتری های خود امکان اتصال به اینترنت با مبلغ بسیار کم یا مجانی را می دهند.

 

مشکلات استفاده از شبکه‌های وایرلس

اگر شبکه‌های وایرلس بدون مشکل بودند، حتما تا به حال جانشین شبکه‌های کابلی شده و آنها را از دور رقابت خارج می کردند. ولی مانند هر پدیده ای دیگر، در برابر مزایایی که دارند، مشکلاتی نیز وجود دارد.

یکی از مهمترین این مشکلات سرعت انتقال داده در این شبکه‌هاست. در متداول‌ترین شبکه‌های کابلی، نرخ ارسال اطلاعات 100Mbps است و البته شبکه‌هایی با سرعت 1000 Mbp Gigabit Ethernet نیز در بازار وجود دارند ولی به علت قیمت زیاد تجهیزات این شبکه ها از آنها در موارد خاص استفاده می شود.

اما جدیدترین شبکه‌های وایرلس دارای سرعت 108 Mbps است. اندازه این سرعت تابع شرایط مختلفی از جمله امواج رادیویی مزاحم، وجود نقاط کور در شبکه محیط، توان فرستنده‌های وایرلس، تعداد کاربران شبکه و عدم استفاده از پروتکل‌های امنیتی در شبکه است.

مساله دیگر امنیت در شبکه‌های وایرلس است. این شبکه‌ها خیلی آسان‌تر از شبکه‌های کابلی می توانند مورد دستبرد قرار بگیرند. استانداردهای جدید روشهای کدگذاری جدیدی معرفی می کنند تا امنیت این شبکه‌ها را بالا ببرند. اما روشهای کدگذاری سرعت انتقال را کاهش می‌دهد.

بر اساس این گزارش که اطلاعات آن از پایگاه مقالات علمی مدیریت برگفته شده است در شبکه‌های وایرلس برای انتقال اطلاعات از امواج رادیویی استفاده می‌شود. بنابراین این شبکه‌ها تمام مشکلات مربوط به استفاده از امواج رادیویی را نیز خواهند داشت.

 

 

 

 

 

 

 

طراحی شده توسط 3DQuest.ir