شبکه های محلی (LAN) 

شرکت سیاره فناوری اطلاعات برتر قشم با بهره مندي توان و تخصص بالا و پشتوانه پروژه هاي متعدد انجام شده قادر به پياده سازي شبکه هاي LAN و WAN در دو حوزه فعال (Active) و غير فعال (Passive) با مقياس هاي متوسط به بالا مي باشد.

شبکه های محلی (LAN) 

کلمه LAN از سرنام عبارات Local area network تشکیل شده است، و به معنای شبکه محلی است. یک شبکه رایانه‌ای که محدوده جغرافیایی کوچکی مانند یک خانه، یک دفتر کار یا گروهی از ساختمان‌ها را پوشش می‌دهد، به طور کلی به عنوان شبکه محلی (LAN) نامیده می شود. معمولا، شبکه LAN  یک سازمان، ادارات، مدارس، موسسات یا دانشگاه ها را پوشش می دهد. تعداد سیستم های قابل اتصال در شبکه محلی ممکن است از حداقل دو عدد تا اندازه 16 میلیون متغیر باشد.
شبکه LAN یک راه مفید به اشتراک گذاری منابع بین کاربران نهایی فراهم می کند. منابع مانند پرینتر، فایل سرورها، اسکنرها و اینترنت به راحتی در میان رایانه ها قابل اشتراک گذاری است.

با اتصال چند شبکه محلی یا LAN  به یکدیگر می توانید یک شبکه بزرگتر به نام WAN یا WIDE AREA NETWORK بسازید.

شبکه های محلی که گاه به آنها شبکه های خانگی هم گفته می شود تکنولوژی دستیابی اشتراکی را اجرا می کنند. در همه این شبکه ها مسیر انتقال اطلاعات معمولاً کابل کوکسیال، کابل دو سیمه یا کابل فیبر نوری است.

شبکه های محلی از تجهیزات ارزان شبکه و مسیریابی تشکیل شده است که ممکن است شامل سرورهای محلی ذخیره سازی فایل و دیگر برنامه های کاربردی باشد که به صورت محلی به اشتراک گذاشته می شوند. این شبکه بیشتر در محدوده آدرسهای IP خصوصی عمل می کند و مسیریابی سنگین را شامل نیست. شبکه  LAN تحت دامنه محلی خود کار میکند و بصورت مرکزی کنترل می شود.
شبکه محلی معمولا از تکنولوژی Ethernet استفاده می کند. Ethernet به طور گسترده در تکنولوژی های شبکه محلی وجود دارد و از توپولوژی ستاره ای استفاده می کند، در حالی که تکنولوژی حلقوی به ندرت بکار می رود. شبکه محلی می تواند به شکل سیمی، بی سیم، و یا در هر دو شکل باشد.

هر LAN یا شبکه محلی توپولوژی یا چیدمان هندسی خود را دارد. سه توپولوژی پایه وجود دارد: باس (گذرگاه) ، رینگ (حلقوی)، استار(ستاره). بیشتر شبکه های محلی ترکیبی از این سه چیدمان هستند.

توپولوژی های شبکه های محلی

1-توپولوژی BUS: در این توپولوژی همه کامپیوترها در امتداد یک مسیر و در یک خط، توسط کابل به یکدیگر متصل شده اند.  معمولا از  کابل های کواکسیال در این توپولوژی استفاده می شد. امروزه بسیار به ندرت ممکن است با شبکه ای سروکار پیدا کنیم که از این توپولوژی استفاده کند. در این توپولوژی سیگنال ها در هر دو جهت راست به چپ و چپ به راست میتوانند حرکت کنند. در انتهای هر دو سر کابل، قطعه ای به نام Terminator قرار دارد تا سیگنال هایی که به انتهای کابل میرسند را drop کند چون در غیر این صورت، سیگنال های فوق منعکس میشوند و با سیگنال های جدیدتر که در حال فرستاده شدن هستند برخورد پیدا میکنند.

2- توپولوژی STAR :  در این توپولوژی، ستاره ای داریم ( مانند خورشید ) که تمام اجزا ( سیاره ها) به دور آن حلقه زده اند. اما در اینجا جای ستاره یک سوئیچ یا هاب قرار دارد.

3- توپولوژی Ring : این توپولوژی در واقع از همان مفهوم توپولوزی خطی استفاده میکند. صرفا با این تفاوت که دیگر دو سر کابل منتهی به یک قطعه پایان دهنده ( Terminatorr ) نمی شوند بلکه دو سر کابل به یکدیگر وصل بوده و تشکیل حلقه میدهند. در این شبکه این امکان وجود دارد که کامپیوتری سیگنالی روی شبکه بفرستد، سیگنال فوق دور کل حلقه بچرخد و نزد فرستنده خود بازگردد. مفهموم توپولوزی حلقه در واقع یک مفهوم فیزیکی نیست. یعنی اینگونه نیست که کامپیوترهای یک سازمان بصورت حلقه ای کابل کشی شوند. صرفا یک مفهوم منطقی می باشد.

4- توپولوژی Mesh : این توپولوژی بیشتر یک مفهوم تئوری است. در این توپولوزی هر کامپیوتر یک اتصال مستقیم به هر کدام از کامپیوترهای دیگر دارد. شاید در یک شبکه با سه چهار کامپیوتر بتوان بصورت عملی چنین آرایشی را پیاده سازی کرد ولی با کامپیوترهای بیشتر؟ از متراژ خیلی زیاد کابل کشی که بگذریم، هر کامپیوتر میتواند دارای چند کارت شبکه باشد؟ این توپولوژی تحمل خطای بالایی دارد چون هیچ مشکلی وجود ندارد که روی بیشتر از یک کامپیوتر اثر بگذارد.

جنبه‌های فنی

شبکه‌های محلی کوچکتر عموماً از یک یا چند «راهگزین» (Switch) تشکیل شده‌اند که به یکدیگر متصل شده‌اند. جهت دسترسی به اینترنت غالباً یکی از این راهگزین‌ها به یک «مسیریاب»، «مودم کابلی» یا «مودم ADSL» متصل می‌شود.

شبکه‌های محلی بزرگ‌تر به واسطه این ویژگی‌ها شناخته می‌شوند: استفاده از اتصالات اضافی (بیش از یکی جهت پشتیبان) بین راهگزین‌ها، استفاده از «قرارداد درخت پوشا» (STP) جهت جلوگیری از ایجاد «حلقه»، توانایی راهگزین‌ها جهت مدیریت انواع مختلف ترافیک با استفاده از استاندارد «کیفیت خدمات» و همچنین استفاده از «شبکه‌های محلی مجازی» (VLAN) جهت جداسازی ترافیکها از یکدیگر.

شبکه‌های محلی ممکن است به‌وسیله «خطوط استیجاری»، «خدمات استیجاری» یا به روش «تونل‌زنی» (Tunneling) بر روی اینترنت با بهره‌جویی از فناوری «شبکه‌های مجازی خصوصی» (VPN) اتصالاتی به دیگر شبکه‌های محلی داشته باشند.

 

طراحی شده توسط 3DQuest.ir